Історія храму
На мальовничих берегах Інгульця, який розмірено тече між скелястих берегів, розкинулось село Лозуватка Криворізького району. Над самим берегом, ніби пильно вдивляючись в своє відображення на воді, стоїть Храм Божий Святителя Миколи Чудотворця.
У 1897 році в Лозуватському храмі почалося богослужіння. І нині поспішають сюди на свято і в будень старці, тендітні жінки, підлітки. Кожен знайде тут для себе втіху, розраду, відповіді на всі питання, адже церква - це храм віри, надії, любові. Існує два торжества на честь Миколи: цей перший свято Миколая весняного 22 травня, яке було встановлено на згадку про перенесення мощей Чудотворця Миколая з Мир Лікейський в Бар; друге - Миколи зимового - 19 грудня - присвячене пам'яті цього святого.
Слід зауважити, що в переліку святих чоловічої статі Микола є центральною фігурою, і церква представляє його як захисника народу, покровителя трудової, сімейної та цивільного життя. Як розповідає життєпис святого, він ще з самого дитинства створював чудеса. Так, під час свого хрещення, почувши, що священик говорить: "В ім'я Отця, Сина і Святого Духа", Микола раптом звівся на ноги і простояв так, без нічиєї підтримки, цілих три години - на честь Святої Трійці. А вже пізніше, під час своєї подорожі до Єрусалиму і назад, здійснив ще кілька чудес: приборкав страшну бурю, воскресив матроса і т.п ..
Цей храм - єдиний на Криворіжжі, який зберігся від руйнування і пограбувань за часів великих лихоліть. Хоча в окремі періоди його закривали і використовували з іншою метою.
Миряни часто говорять, що Свято-Миколаївський храм за своєю благодаттю прирівнюється до широко відомої в релігійному світі Почаївською Лаврою, що Господь завжди перебуває в храмі, і віруючі знаходять зцілення в свою тугу і печалях.
Минають весни, літа, зими, важкі часи, а Свято-Миколаївська церква, прикраса Лозуватки, стоїть, красується вже більше 100 років серед сільських будинків, біля сивого Інгульця, простягаючи купола до неба, до сонця, невидимими променями тримаючи зв'язок між Землею і Небом , між душами людей і Богом.
22 травня 1997 року духовенство, віруючі, загальна маса урочисто відзначили 100-річчя установи Свято-Миколаївської церкви.